top of page
  • Zdjęcie autoraPaulina Skorupa

Christian Dior - projektant marzeń

Zaktualizowano: 1 lis 2019

Zanim udało mi się zdobyć bilet na wystawę Christiana Diora w muzeum Alberta i Victorii w Londynie, strona zawiesiła się sześć razy. Ale udało się, w poniedziałek idę na tą jedyną w swoim rodzaju ekspozycję, na której możemy zobaczyć aż 200 wyjątkowych kreacji. Najstarsze pochodzą z 1947 roku. Wystawiający skupili się szczególnie na związkach projektanta z Wielką Brytanią.Christian Dior przy pracy


Na wystawie można zobaczyć wszystko: rysunki, zdjęcia mistrza oraz ubiory noszone między innymi przez członków rodziny królewskiej. Christian Dior jeden ze słynniejszych paryskich krawców urodził się 21 stycznia 1905 roku w Grenville. Jako miejsce swojego artystycznego debiutu wybrał Paryż. Ubierał wiele kobiet uznanych w swoich czasach za najpiękniejsze: Marilyn Monroe, Avę Gardner i Liz Taylor. Odszedł 24 października 1957 roku we Włoszech, zostawiając po sobie wyjątkowe dziedzictwo. Zapraszam na 5 nieznanych faktów z życia wielkiego krawca:


1. Jego początki jako projektanta były skromne. Christian urodził się w majętnej rodzinie przemysłowca, zajmującego się produkcją nawozów. Gdy ojciec utracił swój majątek, w czasie Wielkiego Kryzysu, Christian utrzymywał się ze sprzedaży rysunków dla magazynów mody. Planem ojca dla młodego Christiana była kariera dyplomaty, dlatego ukończył dział nauk politycznych w paryskiej École des Sciences Politiques. Jednak zainteresowanie sztuką i modą było silniejsze.


2. Nie był lubiany przez feministki, które uważały go za przestarzałego i opresyjnego, stosunku do kobiecego ciała. Szczególnie New Look był krytykowany za gorsety, krynoliny i poduszki na ramionach, mające na celu stworzyć "właściwą sylwetkę". Uważano, że stroje tego projektanta są narzędziem tortur ze względu na swój restrykcyjny charakter.

3. Był krytykowany za współpracę z niemieckim reżimem podczas II wojny światowej. Ubierał zarówno żony paryskich kolaborantów jak i nazistowskich okupantów. Mimo współpracy z Niemcami jego siostra Catherine została aresztowana i wysłana do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück za pracę we francuskim ruchu oporu. Gdy została uwolniona, pierwszy zapach Miss Dior został stworzony z myślą o niej.

4. Yves Saint Laurent stawiał swoje pierwsze kroki jako projektant mody pod okiem Christiana Diora. Mistrz zatrudnił go na stanowisku asystenta w 1955 roku. Yves miał niespełna 19 lat a już w wieku 21 lat stał się jego następcą. Geniusz Diora polegał też na szczególnym oku do młodego talentu.


5. Projektant był bardzo przesądny. Konsultował z medium daty swoich pokazów mody. Jego ulubionym mistycznym symbolem była konwalia, której suszone kwiaty, jako talizman, wszył w każdą listwę swojej pierwszej kolekcji. Można znaleźć odniesienia do tego kwiatu w bardziej współczesnych kolekcjach.10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page