top of page
  • Zdjęcie autoraPaulina Skorupa

Czy twoje ubranie wspiera twój charakter?

Dawno temu na uniwersytecie, wyszłam z bardzo ryzykownym pomysłem na pracę magisterską. Studiowałam na wydziale nauk historycznych i pedagogicznych, a nie na kreatywnym kierunku. Chciałam pisać o filmie i moja kochana pani profesor bardzo się z tego tematu ucieszyła. Cisnęła mnie później potwornie udowadniając, że sama była fanką złotego ekranu.

Jeszcze jeden aspekt kina mnie zawsze pociągał, była to moda, i jakbym jeszcze raz miała wybierać temat, to chyba napisałabym teraz o tym. Zawsze podziwiam przygotowane do filmu kostiumy i wiem, że mogą równie dobrze wesprzeć postać jak i ją całkowicie położyć. Najlepszym przykładem jest Patricia Fielding, która jest autorką kostiumów do serialu Sex and the City. To właściwie jej kostiumy tworzą postać, to dlatego każda z bohaterek jest tak wyrazista. Każda z nich jest na swój sposób właściwa. Carrie odważna i nietypowa, Miranda klasyczna i pracowita, Samantha wyzwolona i sexy oraz Charlotte elegancka i ugrzeczniona.

Każda z tych postaci reprezentuje jakiś archetyp i zadaniem ubrania jest ten archetyp wesprzeć. Dlatego postanowiłam dziś napisać o różnych archetypach w filmie.


Bohater (hero) - czyli postać, która reprezentuje w filmie siłę. Charakteryzuje się siłą emocjonalną i fizyczną, co ciekawe może być przeciwny na początku i niechętnie włączać się do akcji. Koniec końców udaje mu się pokonać wszelkie przeciwności.


Mentor - ktoś, kto wspiera głównego bohatera poprzez radę i wspiera bohatera w drodze. Może przekazywać wiedzę i zachęcać go do działania.Sojusznik (ally) - może pojawić się jako najlepszy przyjaciel protagonisty. Może to być także ktoś, kto początkowo był po drugiej stronie, ale zmienił front. Zadaniem archetypu jest wspieranie głównego bohatera.


Oszust (trickster) - co ciekawe niekoniecznie musi być to czarny charakter. Oszust bywa charyzmatyczny, ma dużą wiedzę ale dba tylko o swoją korzyść.Kusicielka (temptress) - znana także jako Femme Fatale. Postać ta wykorzystuje swoją kobiecość i atrakcyjność, aby uzyskać korzysci od innych postaci, zwykle (ale nie zawsze) mężczyzn.Cień (shadow) - czarny charakter, ale nie bez kodeksu moralnego. Może być zepsuty do szpiku kości, ale także przejść na stronę dobra.To są oczywiście tylko przykłady, każda z nas ma swój sposób na życie. Ale tyle się mówi o tym, żeby grać główną rolę. Jakim ty jesteś bohaterem w swoim życiu? Czy grasz w nim główną rolę? I czy twoja garderoba wspiera twój charakter?


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page