top of page
  • Zdjęcie autoraPaulina Skorupa

Dress Code - z wizytą u królowej

Zaktualizowano: 1 lis 2019

Jesteśmy w trakcie wizyty królewskiej aktualnego prezydenta USA Donalda Trumpa. Oglądając wiadomości doszłam do wniosku, że dwór królewski jest ostoją elegancji w świecie, gdzie noszenie trampek do garnituru już nikogo nie szokuje. Zawsze byłam świadoma protokołu dyplomatycznego opisującego co wolno, a czego nie wolno w towarzystwie królowej, ale pomyślałam że dzisiaj przyjrzę się dokładniej temu co wolno nosić. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy zostanę zaproszona na herbatkę.


1. Po pierwsze kapelusz.

Królowa zawsze nosi kapelusz. Chociaż inni członkowie rodziny królewskiej mogą się podczas mniej oficjalnych spotkań obyć bez nakrycia głowy, są pewne miejsca gdzie jest on obowiązkowy. Królowa wybiera kapelusze w kolorach jasnych i tradycyjne. Jedną z projektantek jest Rachel Trevor-Morgan. Innym bardzo znanym projektantem, który jest bardziej awangardowy jest Philip Treacy.


Bardzo tradycyjne kapelusze królowej

Mniej tradycyjne2. Ubiór dostosowany do okazji.

Kobiety wizytujące dwór królewski otrzymują pełną informację dotycząca dress-codu z odpowiednim wyprzedzeniem. A ponieważ takie zaproszenia nie zdarzają się codziennie, więc można zatrudnić doradcę i konsultanta zajmującego się etykietą.3. Kolory.

Ze względu na naturę swojej służby, królowa rzadko nosi neutralne kolory. Protokół przewiduje, że musi być widoczna wśród tłumu. Dla gości poza oficjalnymi i ogólnie przyjętymi zasadami (np.: czerń na pogrzeb) nie ma oficjalnie zabronionych kolorów podczas wizyty na dworze królewskim.Rainbow Queen / Mirror


4. Rękawiczki

Sama królowa zawsze nosi rękawiczki, częściowo ze względu na tradycję ale także ze względów praktycznych. Ponieważ wita się z tysiącami osób rocznie, stanowi ona barierę przed bakteriami.
5. Klejnoty.

Wśród rodziny królewskiej noszenie nawet najbardziej wystawnej biżuterii jest koniecznością. Jednak noszenie tiary (nakrycie głowy/korona) jest zarezerwowane dla wychodzącej za mąż.


Poniżej kilka zdjęć Królowej Elżbiety II noszącej tą samą biżuterię co Księżna Cambridge.6. Rajstopy.

Od wszystkich kobiet w rodzinie królewskiej wymaga się aby w miejscu publicznym zawsze nosiły rajstopy, bez względu na pogodę.


7. Not so casual.

Jeśli okazja pozwala, to można oczywiście ubrać się trochę luźniej, nawet jak jesteś księżną. Nie będzie to jednak nigdy dres czy legginsy. Nawet ten element stroju, jest jasno określony, będzie to sukienka, lub spodnie dla kobiet z eleganckim bliźniakiem, dla mężczyzn zawsze marynarka ze spodniami.

6. Chłopcy noszą szorty.

Ciekawostką dla mnie było, dlaczego George zawsze chodzi w krótkich spodenkach a nie w spodniach, bez względu na pogodę. Jest to element oficjalnego stroju, którego początki datuje się do XVI wieku, jak twierdzi ekspert od królewskiej etykiety Grant Harrold.23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


bottom of page