top of page
  • Zdjęcie autoraPaulina Skorupa

Co to jest Capsule Wardrobe i dlaczego powinnaś ją zbudować już dziś?


Jeśli jesteś jedną z tych osób, których szafa pęka w szwach, a jednak poranek jest jak wyjęty ze złego snu? Czy ubieranie kojarzy ci się ze smutną koniecznością?

Czy zawsze, ale to zawsze, nie masz się w co ubrać? Chcesz wydawać mniej pieniędzy i spędzać mniej czasu dobierając poszczególne elementy? A może chciałabyś aby w twojej szafie, raz na zawsze, zapanował porządek?


Jeśli tak to Capsule Wardrobe może być rozwiązaniem dla ciebie.


Capsule Wardrobe to po prostu dobrze zbudowana garderoba, ale w pomniejszeniu. Może zawierać wszystko to, o czym pisałam przy okazji 11 elementów. Może składać się z 10 lub więcej elementów, ale muszą być ona na tyle wszestronne, żeby można było je założyć na różne okazje. Może być także zadedykowana jakiejś porze roku, np.: Wiosna 2020, albo Wakacje 2020.


Koncept Capsule Wardrobe został pierwszy raz użyty w 1970 roku, kiedy brytyjska właścicielka butiku Susie Faux poddała pomysł, żeby stworzyć podstawę z kilku ubrań, które można nosić wymiennie. Warunkiem miała być ich dobra jakość. Popularność pomysłu zawdzięczamy jednak Donnie Karan, która w latach osiemdziesiątych stworzyła kolekcję ubrań do pracy: "Seven easy pieces".Bazą jest stworzenie łatwego do zrozumienia dla nas zestawu zasad, którymi będziesz się kierować przy zakupach. Jako minimum dałabym 10 sztuk, ale to oczywiście będzie się różnić w zależności od osoby.


Jeśli wiesz czego szukasz, to pierwszym krokiem będzie... pozbycie się tego wszystkiego co już do nas nie pasuje. Nie wiem jakimi zasadami się kierujesz przy opróżnianiu garderoby; być może wyrzucasz ubrania, których nie nosiłaś od dwóch lat, być może tych od 6 miesięcy. Ja jestem wielką fanką Marie Kondo, podoba mi się jej unikalne podejście do rzeczy.


Uwaga, kluczowym elementem sprzątania jest wywalenie całej zawartości szafy na podłogę. To tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Jest to dobra okazja aby skonfrontować się z tym, co, jak i dlaczego kupujesz. Według tej metody pozbywasz się wszystkiego, co nie sprawia ci już radości (spark of joy).


Jeśli przeszłaś przez krok pierwszy, odpowiedz sobie na następujące pytania:


1. Jakiej garderoby potrzebuję? Np.: do pracy, to wymaga zadania kolejnego pytania: Jaki jest dress code w pracy? Czy jest bardzo oficjalnie? Czy przejdą dżinsy? Czy jest bardzo oficjalnie?


2. Zgodnie z tym co ustaliłaś w punkcie pierwszym, wybierz elementy bazowe np.: jeśli pracujesz w banku, to będziesz potrzebować dobrze skrojonych spodni, eleganckich koszul i prostych sukienek.


3. Próbuj i testuj, nie od razu Kraków zbudowano. Kluczem jest wzajemna kompatybilność elementów.


Mam nadzieję, że to pomoże ci w zbudowaniu zestawu na każdą okazję!Kapelusz / Marynarka / Sukienka w pepitkę / Spódnica w zwierzęcy wzór / opaska z nitami / Mom jeans
Winter Holidays Capsule Wardrobe


Dziękuje za twój czas! Happy Hunting!


39 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page