top of page
  • Zdjęcie autoraPaulina Skorupa

Upcycling w modzie

Od kiedy nasza świadomość jako klientów zaczęła wzrastać, zmieniło się także nasze podejście do myślenia o modzie. Nie chcemy kupować tony ubrań i bardziej przychylnym okiem patrzymy na ubrania używane. Według mnie jest to paradoksem; bo z jednej strony moda się często zmienia, a z drugiej strony chcemy żeby trwała. Poruszałam ten temat nie po raz pierwszy, bo już pisałam o sustainable fashion.


Moda ma to do siebie, że musi się często zmieniać. A projektanci muszą wymyślać ciągle nowe sposoby na pokazywanie starych pomysłów. Takim połączeniem starego z nowym stał się upcycling. Jest to pojęcie określające przetwarzanie wtórne, rzeczy uznanych wcześniej za odpady, dzięki czemu powstają towary o wartości znacznie wyższej. To tak jakbyś kupiła sukienkę w second handzie i po jej przerobieniu sprzedała drożej.



Dodatkowo 50% dochodu trafia do organizacji charytatywnej Fire Fighters Charity
Brytyjska marka / Elvis & Kresse tworząca torebki z materiałów pochodzących z recyclingu.


Projektanci i producenci w sieciówkach starając się sprostać modzie eko, używają materiałów pochodzących z recyclingu; sznurów żeglarskich, węży strażackich, żagli, worków po kawie a także tektury i starych spadochronów. Z tych materiałów powstają na przykład torebki. Ratuje się także odzież vintage, materiały z domów mody, które zamówiły za dużo, a także po prostu używa ekologicznych tkanin, na przykład takich, przy których produkcji zużyto mniejszą ilość wody.



Reformation / firma z LA tworząca odpowiedzialną modę

Charlotte Bialas / materiały vintage pochodzące z lat 50-tych


28 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page